Trafford Rowing Club-Club Awards

Every year at Trafford Rowing Club’s Annual Dinner, a number of awards are presented to members of the club for their achievements in rowing, or their contribution to the club over the years. In 2006, two new trophies were presented for the first time to the “Best Newcomer” to the sport, and “Best Junior” member of the club.  In 2007, a new award was introduced to recognise the contribution of the veteran squad, and in 2008 – The Golden Crab.

The Ken Jolley Trophy

Awarded to a racing member, or members, of the club for rowing achievement.  Any member of the Senior Men’s, Women’s, Veteran, or Junior racing squads is eligible for this award. First awarded in 1991, the winner or winners of the Ken Jolley Trophy are chosen by the Club Captain.

Previous winners are:

2014 – The Junior Squad
2013 – Andy Sykes
2012 – Simon Porter, Dan Hopkinson, Mark Smith, Max Morgan – Helen Matthews
2011 – Chris Barton, Carly Barton
2010 – Tanya Taylor
2009 – Ron Potter
2008 – Peter Grady, Mike Arnold
2007 – Manue Chardon, Kathy Josefsen, Tanya Taylor, Tracey Summers, Portia Wing
2006 – Emma Jones
2005 – Dan McEwen, Giles Gamon, Erik Dinandt, Mark Hamer, Suboda Weerasinghe
2004 – Justin Hobson
2003 – The Women’s Squad
2002 – Paul Howe
2001 – Ron Potter, Claire McGhee
2000 – Pete Abbot, Ron Potter
1999 – Laura Griffin
1998 – Laura Griffin
1997 – Ron Potter
1996 – The Veteran Squad
1995 – Ben McCann
1994 – Nabil Speakes
1993 – Nabil Speakes
1992 – Martin Chandler
1991 – Martin Chandler

 

The President’s Trophy

Awarded for “Outstanding Contribution” to Trafford RC. Any member of the club is eligible for this award.  Donated by Derek Chandler and first awarded in 1999, the winner or winners of The President’s Trophy are chosen by the Club Captain.

Previous winners are:

2014 – John Hagger
2013 – Chris and Carly Barton
2012 – Adrian Bill
2011 – Andy Sykes
2010 – Andy Lowe
2009 – Richard Taylor
2008 – Mark Hamer
2007 – Dorian Hames
2006 – Kathy Josefsen
2005 – Ron Potter
2004 – David Peckitt
2003 – Tanya Taylor
2002 – Mike Chivers
2001 – Dave Westwell
2000 – No Winner
1999 – Mark Garland

The Bridgewater Cup

Awarded to the “Best Junior Member”. Any junior member of the club, aged 18 or under, is eligible for this award.  Donated by Richard & Tanya Taylor and first awarded in 2006, the winner or winners, of The Bridgewater Cup are chosen by the Junior Vice-Captain.

Previous winners are:

2014 – Sam Johnson
2013 – Larry Carr
2012 – Freya Sykes
2011 – Ben Archer
2010 – Kernius Malys
2009 – Will Robinson
2008 – Ralph Taylor
2007 – Portia Wing
2006 – Matthew Robinson

The Trafford Cup

Awarded to the “Best Newcomer” to the sport of rowing at Trafford RC. Any member who has learnt to row at Trafford RC and is in their first eighteen months at the club is eligible for this award.  First awarded in 2006 the winner or winners of The Trafford Cup are chosen by the club’s Vice-Captains.

Previous winners are:

2014 – Emma Perkins / Angus Bangs
2013 – Mike Fildes
2012 – Jo Payne
2011 – Paul Little
2010 – Ruth Handbury
2009 – Nathan Pamma
2008 – Rosie Burgess
2007 – Hywel Benjamin
2006 – David Mikoska

Junior Endeavour Award 

This is to recognise junior contribution to the club and is decided by the Junior coordinator.  Donated by Derek Chandler in 2013.

2014 – Nicola Hamer / Georgia Rice
2013 – Victoria Alderson

The Metrovics Cup

Awarded to a member, or members, of the Veteran Squad in recognition of their contribution to veteran rowing at Trafford RC.  Any member of the club over the age of 31 is eligible for this award. Donated by the founding members of Metrovics Boat Club and first awarded in 2007, the winner or winners of The Metrovics Cup, are chosen by members of the Veteran Squad.

Previous winners are:

2014 – Dave Willat
2013 – Claire Nicholls
2012 – Dave Westwell
2011 – Peter Grady
2010 – Peter Grady
2009 – Lorna Dunn
2008 – Claire Nicholls
2007 – Mike Arnold

The Bridgewater 4

Fashioned in the shape of a propeller blade, this award was first presented in 1966 by the Metrovics Rowing Club for the fastest visiting four to the Annual Bridgewater Head (now Trafford Head).  The trophy was last presented to a visiting club in 1982, after which it disappeared.  However, whilst cleaning out their boathouse, Hollingworth Lake RC re-discovered the trophy and after a 25 year absence it was returned to its rightful home.  After such a long period of absence, the Committee decided that the trophy would in future be presented to the fastest Trafford four or quad scull competing at Trafford Head, whether male, female, mixed, senior, junior or veteran.

Previous winners are:

2014 – Luke Bates, Ollie Irwin, Joe Issa, Ben Pratley
2013 – Bronya & Amy / Warrington RC
2012 – Ailbhe, Helen M, Louise, Jo & Josh
2011 – W IM3 4+ (Sarah Bennett, Cassi Admas, Rhainnon Evans, Carly Barton, Patrick the cox)
2010 – M IM3 4+ (Nathan Pamma, Elliot Parks, Andy Sykes, Andy Welling, Helen)
2008/09 – M S2 4+ (Andy Sykes, Roy Barry, Simon Weeks, Hywel Benjamin, Abi Stevenson)
2007 – M Vet E 4x  (Peter Grady, Ron Potter, Mike Arnold, Steve Thompson)
1983 – 2006 – Missing in Action
1982 – Hollingworth Lake RC
1981 – Hollingworth Lake RC
1978/80 – No Winners
1977 – Northwich RC
1976 – Northwich RC
1975 – No Winners
1974 – Northwich RC
1973 – Bradford ARC
1972 – Bradford ARC
1971 – No Winners
1970 – Manchester University BC
1969 – Manchester University BC
1968 – Nottingham University BC
1967 – Lancaster University BC
1966 – Nottingham BC

The Golden Crab

The award, unsurprisingly fashioned in the shape of a golden crab, is a fun award presented to the club member who has made the biggest fool of themselves since the previous Annual Dinner.  Donated by Hywel Benjamin and first awarded in 2008, The Golden Crab is a rather dubious distinction to have bestowed up a club member, but fun all the same!  Anyone is eligible to win this one.

Previous winners are:

2014 – Louis Mellor
2013 – Cunningham, Lindsey Greenwood, Christine Hyde, Amy Cowx
2012 – Nathan (cox) Hywel, Sam, Nick, Max (capsize the boat before they had even started moving)
2010 – Will Goundry
2009 – Nick Lindsay (for throwing his phone & wallet into the canal and then diving in to rescue them)
2008 – Matthew Cook (for rowing into the side of Lake Windermere)

Club Honours

2009 – Ron Potter – Life Member
2006 – Steve Spencer – Life Member
2006 – Martin Chandler – Commonwealth Regatta
2004 – Derek Chandler – Life Member
2002 – Martin Chandler – Commonwealth Regatta
1998 – Ken Ball – Life Member
1994 – Martin Chandler – GB Junior
1989 – John Waite – GB Junior
1988 – Wendy Hill – GB Junior
1987 – John Gill – Life Member
1986 – Nigel Robinson – GB Junior